Imágenes de páginas
PDF
EPUB
[graphic]

AND

OTHER STATE INTELLIGENCE

FOR THE YEAR 1819.

COMPILED AND ARRANGED FROM THE OFFICIAL DOCUMENTS

PUBLISHED IN THE LONDON GAZETTE.

BY FRANCIS WATTS,

SUPERINTENDENT.

5

PRINTED BY HARRISON AND SON,
LONDON GAZETTE OFFICE, ST. MARTIN'S LANE.

[ocr errors][merged small][ocr errors]
[blocks in formation]

T

THIS Gazette contains an Order in Council,

dated 16th December 1848, approving the scheme prepared by the Ecclesiastical Commissioners for England, for assigning the right of patronage of the Church of Trinity, in the new parish of Wicker, otherwise Trinity Wicker, in the county and diocese of York, and the nomination of the perpetual curate thereof, to Miss Ann Harrison and Miss Elizabeth Harrison, spinsters, both of Weston, near Sheffield, in the county of York, and the survivor of them, and the heirs or assigns of such survivor for ever.

This Gazette also contains a similar Order in Council of the same date, approving the scheme prepared by the Ecclesiastical Commissioners for England, for assigning on certain conditions therein recited, the future patronage of the districts of Saint James, Saint Paul, Saint Mary, and Saint Stephen, Devonport, all in the county of Devon, and in the diocese of Exeter, to the Trustees acting under the will of the late Sir John Saint Aubyn, Baronet. 1849.

B

Foreign-Office, December 29, 1848. The Queen has been pleased to approve of Mr. Spencer N. Dickson as Consul in London, for the Republic of Chili.

Whitehall, January 1, 1849. The Queen has been pleased to direct letters patent to be passed under the Great Seal of the United Kingdom, for nominating, constituting, and appointing Matthew Talbot Baines, Esq. to be a Poor Law Commissioner for England, in the room of Charles Buller, Esq. deceased.

Whitehall, January 1, 1849. The Queen has been pleased to present the Reverend George Gibb to the church and parish of Glenisla, in the presbytery of Meigle and county of Forfar, vacant by the transportation of the Reverend James Watt, late Minister thereof, to the church and united parishes of Cortachy and Clova.

Office of Ordnance, January 1, 1849.

Gentlemen Cadets to be Second Lieutenants.

Royal Regiment of Artillery.

Frederick Miller, vice Govan, promoted. Dated

19th December 1848. Robert Wolseley Haig, vice Ingilby, promoted.

Dated 19th December 1848.

Charles Henry Owen, vice Gabbett, promoted.

Dated 19th December 1848.
George Alderson Milman, vice Yates, promoted.

Dated 19th December 1848.
Robert Boyle, vice Ferrers, promoted. Dated

19th December 1848.
Claudius Buchanan Piers, vice Thrupp, promoted.

Dated 19th December 1848.
Edward Luce, vice Mainwaring, promoted.

Dated 19th December 1848.
Lambert Henry Dunn, vice A. Gordon, promoted.

Dated 19th December 1848.
George Malcolm Pasley, vice W. J. Williams,

promoted. Dated 19th December 1848.
Paget Walter L'Estrange, vice Young, promoted.

Dated 19th December 1848.
Charles Edward Burt, vice Freeling, promoted.

Dated 19th December 1848.
Grey FitzHenry L'Estrange, vice Stokes, pro-

moted. Dated 19th December 1848. Constantine Lemon Hotham McTernan, vice

Pennycuick, promoted. Dated 19th December

1848. Hazlitt Irvine, vice Grimston, promoted. Dated

19th December 1848. Claud George William Lascelles, vice Guille,

promoted. Dated 19th December 1848. Shadwell Morley Grylls, vice Oldershaw, pro

moted. Dated 19th December 1848. Honourable George Victor Agar Ellis, vice W.O.

S. Turner. Dated 19th December 1848. Reginald Henry Champion, vice L. D. Wright, promoted. Dated 19th December 1848.

Corps of Royal Engineers.
Edmond Frederick Du Cane, vice Warren, pro-

moted. Dated 19th December 1848.
William Crossman, vice Williams, promoted.
Dated 19th December 1848.

1

« AnteriorContinuar »